Obsługa informatyczna firm

USŁUGI I WDRAŻANIE TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH

Porady informatyczne

W raz z rozwojem systemów, zwiększeniem prędkości łącz internetowych, zwykłemu "Kowalskiemu" przytrafiają się co rusz dziwne sytuacjie i problemy związane z poprawnym funkcjonowaniem komputera. W tym miejscu postaram się podzielić z Wami praktycznymi poradami i wiedzą z zakresu obsługi komputerów.

Czyszczenie systemu z niepotrzebnych plików

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
  1. Mój komputer ( w lewym górnym rogu jest zakładka ORGANIZUJ) po kliknięciu na nią wybieramy „Opcje folderów i wyszukiwania” następnie „widok” (druga zakładka na górnej belce), odnajdujemy „Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski” i zaznaczamy to. Dalej na dole klikamy w zastosuj. Zamykamy wszystko.
  2. Mój komputer –Dysk C – Użytkownicy (Users , albo w starszych systemach Document and settings) – folder z aktualnym użytkownikiem – App data – Local – Temp. Wszystko co jest w folderze temp usuwamy. Niektórych plików system nie pozwoli usunąć wtedy klikamy Pomiń.
  3. Na dysku C wybieramy folder Windows – SoftwareDistribution – Download. Wszystko co się znajduje w tym folderze (Download) usuwamy. Może pojawić się okno w którym wybieramy „Wszystkie jako administrator” ( niektóre pliki muszą być usunięte z uprawnieniami administratora).
  4. Na dysku C wybieramy folder Windows – Temp (może pojawić się informacja, że nie masz uprawnień – wtedy klikasz „Jako administrator”) Wszystkie pliki z tego folderu usuwamy.

Tyle jeśli chodzi tylko o czyszczenie zbędnych plików.

Jeżeli komputer wolno „chodzi”, uruchamia się dłużej niż zwykle, w przeglądarce internetowej wyskakują kolejne zakładki z „dziwnymi” stronami, gdy została podmieniona nasza strona startowa to w 99% mamy do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem.

Dotyczy Windows 7 i nowsze:

  1. Otwieramy Mój komputer (na górnej belce wybieramy zakładkę „odinstaluj lub zmień program”). W otwartym oknie widać zainstalowane programy, sortujemy je po dacie zainstalowania (zakładka       ZAINSTALOWANO). Sprawdzamy co ostatnio zostało zainstalowane, jeśli są to programy, których nie znamy (w nazwie mamy takie wyrazy frazy jak offer, pay, delta, omni) to po prostu odinstalowujemy je. Podczas deinstalacji niechcianego oprogramowania najczęstszym problemem jest to, że jest w języku obcym. Twórcy takiego oprogramowania stosują często różnego rodzaju pułapki np. usuwając jednen program – pobieramy dwa inne i się one instalują samoczynnie. Najczęściej opcje do całkowitej deinstalacji takiego programu są ukryte pod przyciskami przypominającymi nieaktywny link lub tekst. Należy bardzo ostrożnie i powoli z rozwagą usuwać tego rodzaju oprogramowanie, żeby sobie nie pogorszyć pracy.
  2. Resetujemy naszą przeglądarkę do ustawień fabrycznych. Instrukcja tutaj: https://www.pcrisk.pl/jak-usunac-spyware/przywrocic-ustawienia-przegladarek-internetowych
  3. Sprawdzamy czy nasza przeglądarka /ki nie maja przypadkiem przekierowania na inne niechciane strony typu Delta, Omni itp. Prawym przyciskiem myszy klikamy na skrócie do naszej przeglądarki i wybieramy „Właściwości” odnajdujemy okno z elementem docelowym i jeśli np. po "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" występują jakieś ciągi znaków to kasujemy to do momentu exe". Musimy to zrobić z każdym skrótem do przeglądarek, które są zainstalowane w systemie. Jeśli jakąś pominiemy to po otwarciu jakiejkolwiek przeglądarki „infekcja” ponownie się rozprzestrzenia na pozostałe przeglądarki.
  4. Pobieramy program: http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebytes-AntiMalware,Program,Windows,13117.html instalujemy go i po uruchomieniu najpierw aktualizujemy bazę wirusów a następnie skanujemy system. Po zakończeniu skanowania postępujemy wg wskazówek programu. Program ten jest w wersji 14 dniowej. Po zakończeniu usuwania „szkodników” program można odinstalować.